News Feed Readers :

Newsletter subscription:
Name

Email Address



Infolettres / communiqués précédents : fr

Previous newsletters / press releases : en

Contact Info

514-483-6944

3757 Prud'homme

(3rd floor)

Montreal, QC, H4A 3H8


[
see map]

Follow us on
For more info, please

email us

Schedule

(Winter/Spring 2020)
(Jan 5 - May 31, 2020)
After School Program:

M,F> 4:00 - 5:30pm

Tu,Th> 4:00 - 5:30pm

W> 4:00 - 5:30pm

First time intro to fencing:

M,W,F> 5:30 - 6:30pm

Su> noon - 1:00pm

Small Group Training:

M,W,F>6:00-7:00pm

Su>11am - noon

Modern Fencing & Lessons:

M,W,Th> 7 - 9:30pm

F> 5:30 - 9:30*

Modified Fencing:

M,W,F> 5:30 - 7:30pm

Su>noon - 2pm

Historical Fencing & Lessons:

Mo> 4:30 - 6:15pm

Tu> 4:30 - 8:30pm

Th> 4:30 - 7:00pm

Weekend Open Fencing:

Su> 12 - 2pm

For other training / classes:

Fees (2019-20)

Membership (prorated):

150$/year (Sep-Aug)

OR

60$ Fall

80$ Winter/Spring

40$ Summer

For lessons / classes:

See our fees page

The work of some of our coaches is supported by:


Sunday, November 18, 2018

Résultats du circuit des jeunes / Youth Circuit Results


Gatineau, les 17 et 18 novembre 2018 - Félicitations à nos jeunes escrimeurs qui ont participé à la première compétition de l’année à Gatineau à grand succèsLes escrimeurs d'EMR sont rentrés chez eux avec 11 médailles, dont 5 sur 8 médailles d’or des 6 épreuves de sabre et des 2 épreuves au fleuret que les membres d'EMR ont assisté
Gatineau, November 17-18, 2018 - Congratulations to our youth fencers who participated in a very successful first competition of the year. EMR fencers returned home with 11 medals, including 5 out of 8 gold medals from the 6 sabre and 2 foil events that EMR members fenced.


Sabre Mixte  -11 ans
Igor Bodean  (or/gold)
Illya Strashkin (4ème/4th - bronze)
Jingcheng Xu (5ème/5th)
Foil/Fleuret Masculine -13 ans
 
Yizhong Chen (or/gold)

Sabre Feminine  -13 ans
Maria Shtrevensky (or/gold)

Sabre Masculine -13 ans
Andrei Rastegaev (or/gold)
Evghenii Rastegaev (7ème/7th)
Daniel Milevsky (14ème/14th)

Foil/Fleuret Masculine -15 ans 
Yizhong Chen (7ème/7th)
Sabre Feminine  -15 ans
Maria Shtrevensky (or/gold)
Kristina Kuznetsova (argent/silver)

Sabre Masculine -15 ans
Daniel Smirnov (bronze)
Stephane Beaulac (bronze)
Matsvei Losnikau (6ème/6th)
Sabre Masculine -17 ans
Nicholas Smirnov (7ème/7th)
Daniel Smirnov (10ème/10th)
Matsvei Losnikau (13ème/13th)

Félicitations à tous !Congratulations to all !

No comments: